reklama

Unitariáni - cirkev liberálov

Všeobecne panuje názor, že cirkev a liberálne názory sa navzájom nemajú rady. Veriaci sú často konzervatívne založení ľudia, ktorí sa držia tradícii a len veľmi neradi pripúšťajú liberálne „experimenty. A hoci existuje nemálo liberálne orientovaných ľudí (teraz mám na mysli spoločenské otázky, nie ekonomiku), ktorí sú zároveň veriaci, ich názory sa väčšinou nezhodujú s oficiálnymi stanoviskami ich cirkví. „Som veriaci katolík, ale mám nato vlastný názor a nesúhlasím so všetkým čo hovorí a robí katolícka cirkev - tak by sa dal zhrnúť postoj liberálnych veriacich.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (74)

S veľkým potešením som zistil, že je jedna celkom významná, aj keď málopočetná cirkev, ktorá z tohto pravidla vybočuje. Nie že by bola jediná; na západe je už niekoľko cirkví, ktoré sú otvorené potrebám doby. No táto cirkev bola vždy, počas svojej niekoľkostoročnej histórie v predných líniách v presadzovaní tolerantnej a nedogmatickej spoločnosti.

Je to už niekoľko rokov dozadu, čo som neskoro v noci surfoval na Yahoo a prezeral si aké všelijaké náboženské smery sa tam dajú nájsť. Poklikával som na veľa linkov a medzi nimi bol aj link na „Unitarian Universalism". Znelo to zaujímavo, no nevedel som si pod tým nič predstaviť. Keď som si o tom začal čítať, zistil som, že je to viera, ktorá svojou otvorenosťou, sociálnou angažovanosťou, obhajobou práv marginalizovaných, veľmi korešponduje s mojim pohľadom. Rad by som vám vyrozprával čo som sa o unitariánskej cirkvi dozvedel.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najskôr pár slov k pojmu unitariánstvo. Vo všeobecnosti to vyjadruje náboženské presvedčenie, ktoré odmieta doktrínu o svätej trojici (otec - syn -duch svätý) a dôrazné trvá na „jedinosti" Boha. Príkladom unitariánskeho presvedčenia bol významný cirkevný učiteľ Arian z 3. storočia n.l., ktorý hlásal, že boh nie je svätá trojica. Jeho učenie bolo neskôr odmietnuté, a na koncile roku 381 vyhlásené za kacírstvo.

Počiatky dnešného unitariánstva siahajú do obdobia protestantizmu 16. storočia. Z rôznych kútov Európy (Poľsko, Sedmohradsko, Anglicko) sa začali ozývať hlasy kresťanov, ktorí v Biblii nenachádzali zmienky o božskej trojici, ani o božskosti Ježiša a odmietali vyznávať cirkvou predpísané dogmy. Mnohí z nich boli za svoje „kacírstvo" prenasledovaní. V Sedmohradsku boli založené prvé Unitarianske kongregácie, a tu vládol prvý a jediný unitariánsky kráľ Jan Sigmund, ktorý roku 1568 vydal historicky prvý edikt zaručujúci náboženskú slobodu. V ďalšom období našiel unitarianizmus živnú pôdu najme v Holandsku, Anglicku a Spojených štátoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hodné spomenutia je obdobie prvej Československej republiky, kde zažívalo svoj rozkvet české unitariánstvo, o čo sa zaslúžil najmä Norbert Čapek. Od roku 1921 kedy začal zakladať unitariánske spoločenstvá až do nacistickej okupácie, dokázal vytvoriť v Prahe najväčšiu unitariánsku kongregáciu na svete s 3200 členmi. Počet unitariánov v Česku dosiahol 8000 členov. Roku 1941 bol Čapek zatknutý nacistami a neskôr zomrel v koncentračnom tábore. Významom prekračuje hranice českej republiky aj preto, že jeho „slávnosť ruží" sa rozšírila do unitariánskych kongregácii na celom svete, ktoré ju dodnes konajú pri rôznych príležitostiach. Zaujímavosťou je, že manželka Tomáša Garika Masarika, bola tiež unitariánka. Po nežnej revolúcii došlo v Čechách k obnoveniu činnosti unitariánskej cirkvi a na internete majú aj svoje stránky. Žiaľ, na Slovensku sa mi nepodarilo vystopovať žiadnych unitariánov, takže predpokladám, že u nás nie sú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Unitariánska cirkev začínala ako kresťanská cirkev, ktorá verila, že boh je jeden - nerozdelený, a rešpektovala slobodu jednotlivca. Jej otvorenosť a nedogmatickosť znamenali neustáli vývoj, ktorý vyústil do upustenia od predpisovania akéhokoľvek náboženského vyznania či kréda. Výnimočnosť unitariánstva spočíva v tom, že jej členovia nemusia zdieľať rovnakú vieru v nadprirodzeno. Prieskum z roku 1997 ukázal, že najviac členov UUA (najväčšie združenie unitariánskych kongregácii v USA) definuje seba ako humanistov (46 %). Ďalší definujú seba ako prívržencov prírodných náboženstiev (19%), teistov (13%), kresťanov (9%). Zastúpení sú tu aj prívrženci mystiky, budhizmu, islamu, judaizmu, hinduizmu. Členmi unitariánov sú aj ateisti a agnostici.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre konzervatívcov je toto potvrdením ich obáv, že keď sa začne povoľovať v striktnom dodržiavaní tradícii, vyústi to do príliš ďalekosiahlych zmien. Pre mňa je podstatnejšie to, či sú tie zmeny pozitívne, či sú prínosné pre ľudí, ktorých sa dotýkajú.

Čo teda spojuje ľudí s takými rôznorodými vierovyznaniami, ak to nie je spoločné vyznanie viery? V prvom rade je to spoločná tradícia a história unitariáskych cirkví. Ďalej ich zjednocuje snaha o slobodný duchovný rast, v ktorom sa navzájom podporujú. Za dôležité považujú vytváranie otvorených vzťahov a rozvoj pozitívnych hodnôt a uznávajú, že každého človeka k tomu môžu inšpirovať rôzne duchovné tradície. Zacitujem reverendku Martu Flanagan:

"We uphold the free search for truth. We will not be bound by a statement of belief. We do not ask anyone to subscribe to a creed. We say ours is a non-creedal religion. Ours is a free faith."

„Zastávame slobodné hľadanie pravdy. Nebudeme viazaní predpísanou vierou. Nežiadame od nikoho, aby sa prihlásil k nejakému krédu-vyznaniu. Hovoríme, naše náboženstvo je bez vyznania. Slobodná je naša viera."

Oficiálnym spojivom je takzvaných sedem „Princípov" (podľa UUA): 

  • Neodňateľná dôstojnosť a hodnota každého človeka

  • Spravodlivosť, rovnosť a súciť v medziľudských vzťahoch

  • Vzájomné prijatie a povzbudenie v duchovnom raste v kongregáciách

  • Slobodné a zodpovedné hľadanie pravdy a zmyslu

  • Právo na svedomie a užívanie demokratických princípov v kongregáciách a v širsej spoločnosti

  • Úsilie o svetové spoločenstvo založené na miery, slobode a spravodlivosti pre všetkých

  • Úcta k celej existencii, ktorej sú ľudia súčasťou

Ich filozofiu vystihuje stručné a jasne vyhlásenie: „Deed, not creed" - skutok namiesto vyznania.

Ich zameranosť na „skutky" a praktický život sa celkom prirodzene odráža v sociálnej angažovanosti. Už v 16. a 17. storočí boli hlasnými zástancami zrušenia otroctva a mali prvého „farebného" duchovného v USA. Boli a sú zástancami práv žien. V 1863 vysvätili prvú plnoprávnu duchovnú v USA a dnes viac ako polovica ich duchovných je tvorená ženami. Významný unitariánsky mysliteľ 19. storočia Henry David Thoreau, presadzoval mier a rozvíjal myšlienky ekológie a občianskej neposlušnosti. Jeho diela neskôr inšpirovali Tolstoja, Gándiho, Martina Luthera Kinga. Dnes sú unitariáni hlasnými obhajcami práv homosexuálov. Vo svojich radoch majú aj homosexuálne a lesbicky orientovaných reverendov, a ľuďom rovnakého pohlavia umožňujú uzatvárať u nich sobáše. Pred dvomi-tromi rokmi som zachytil v správach veľký prípad na americkom najvyššom súde, kde sa myslím sedem homosexuálnych a lesbických párov dožadovalo manželských práv. Štyri z tých párov boli tvorené unitariánskymi veriacimi.

V USA sa súbežne s unitariánskou rozvíjala aj Univerzalistická cirkev. Jej pilierom bola viera v univerzálnu spásu - teda že všetci ľudia budú spasení. Viera v dobrotivého a láskyplného boha im nedovoľovala veriť, že takýto boh dopustí pre ľudí večné utrpenie v podobe pekla. Časom sa stanoviská unitarianov a univerzalistov tak zblížili až sa roku 1961 zlúčili do Unitariánskej Univerzalistickej cirkvi.

Keďže veľký dôraz je v unitariánstve kladený na potreby jej členov, sú v nej prítomné výrazné demokratické prvky. Dokonca ťažko hovoriť o unitariánskej cirkvi ako takej, pretože je tvorená množstvom samostatných obcí - kongregácii - ktoré sú úplne samostatné. Členovia si sami volia „svojho" pastora, ale aj rozhodujú o všetkom čo sa týka ich kongregácie - napríklad aj o tom ako budú prebiehať ich bohoslužby a stretnutia.

Tieto samostatné obce sa dobrovoľne združujú do väčších celkov, z ktorých najvýznamnejšie sú UUA (Unitarian Universalist Association) v USA, EUU (European Unitarian Universalists) a ICUU (medzinárodné združenie unitariánov a univerzalistov). Veľa unitariánskych kongregácii zostáva samostatných a nezastrešených, pretože im to tak vyhovuje. Činnosť zastrešujúcich celkov vychádza z vôle jej členských kongregácii, oni si volia svojho predstaviteľa, a oni hlasovaním rozhodujú o závažných otázkach.

Pikoška na záver. Myšlienkam unitarianizmu boli naklonení alebo dokonca boli členmi unitariánov aj známe osobnosti ako Charles Dickens, americkí filozofi Ralph Waldo EmersonJohn Dewey, spisovatel Robert Fulghum (autor „Všetko čo potrebujem vedieť som sa naučil v škôlke"), americký prezident Thomas Jefferson a iní.

Mylsím, že by sa takáto cirkev zišla aj na Slovensku - určite by bola príjemným spestrením náboženského života, v ktorom dominujú skostnatelé formálne cirkvi. Mne sa takáto cirkev veľmi páči, a ak by existovala v mojom okolí, určite by som si ju šiel aspoň omrknúť.

Kamil Kandalaft

Kamil Kandalaft

Bloger 
  • Počet článkov:  173
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Čo som? Slovák, Arab, Maďar, Palestínčan či Izraelčan? Odpoveď je jednoduchá. Som človek. Kto je viac?! Zoznam autorových rubrík:  PolitikaNáboženstvoMyšlienkySúkromnéZaujimavé všeličo

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu