Zvolávam zhromaždenie pred izraelským veľvyslanectvom

Autor: Kamil Kandalaft | 1.6.2010 o 9:56 | (upravené 1.7.2011 o 13:40) Karma článku: 9,73 | Prečítané:  2449x

Snáď už celé Slovensko vie o bezprecedentnom útoku izraelskej armády na humanitárny konvoj lodí Free Gaza, pri ktorom zabili okolo 15 ľudí. Izrael sa dopustil toho čo si doteraz dovolili iba militantné skupiny a piráti. Táto akcia obnažila charakter izraelskej politiky a právom pobúrila svet. Pre Palestinčanov takéto vojenské akcie nie sú ničím novým, zažívajú to prakticky každý deň. Nóvum je, že takúto masívnu vojenskú silu použila proti zahraničným civilistom a to pred kamerami celého sveta. Na palubách lodí bolo množstvo aktivistov z európskych krajín, vrátane europoslancov, írskej nositeľky nobelovej ceny mieru Maired Maguire, ženy ktorá prežila holocaust a kresťanského biskupa. Keď pred rokom a pol izraelské vojsko vykonalo masívny útok na obyvateľov Gazy, výhovorkou bolo, že musia zasiahnuť, pretože Hamas ich z Gazy ostreľuje. Prečo „museli" zasiahnuť teraz - proti humanitárnemu konvoju? Aj toto im prejde?

Napriek tejto do očí bijúcej vojenskej agresii, existujú ľudia, ktorí aj teraz budú obhajovať Izrael a jeho „právo na sebaobranu" (proti humanitárnemu nákladu?). Aktivizujú sa thinktanky s proizraelským PR, ktoré budú prekrúcať udalosti a z obete spravia páchateľa. Prípravy flotily Free Gaza sledujem už vyše týždňa, preto mi dovoľte niekoľko slov k udalosti.

 

PR č. 1: Izrael sa ponúkol, že humanitárny náklad doručí Gaze sám.

Avšak: Gaza je v súčasnosti najväčším väzením na svete. Izrael v ňom väzní jeden a pol milióna ľudí, rodiny s deťmi, starcov, invalidov. Ľuďom bráni vyjsť alebo vojsť do Gazy. V Gaze sú uväznení študenti zahraničných vysokých škol ale aj deti, ktoré potrebujú lekársku pomoc v zahraničí. Údajne kvôli svojej bezpečnosti Izrael bráni dovážať do Gazy také veci ako sú elektrické invalidné vozíky, cement, čokoláda, džem, knihy, detské hračky, ovocný džús a mnoho iných vecí. Následkom tejto blokády obyvatelia Gazy trpia vážnym nedostatkom potravín, vody a liekov.

Izrael v Gaze vytvoril humanitárnu katastrofu. Preto ponuka Izraela doručiť humanitárny náklad flotily Free Gaza je iba nechutné PR. Izrael nie je humanitárnou organizáciou ale príčinou humanitárnej katastrofy v Gaze.

Cieľom flotily nebolo iba doručiť humanitárny náklad, ale prelomiť nehumánnu blokádu. Rozsahom bol náklad iba symbolický. Jeden a pol milióna obyvateľov Gazy potrebuje omnoho viac, potrebujú normálne hranice cez, ktoré môže prúdiť všetok potrebný tovar. Cieľom flotily bolo odstrániť príčinu humanitárnej katastrofy, nie legitimizovat Izrael ako zvrchovaného pána nad životom a smrťou Palestínčanov.

 

PR č. 2: Izrael s predstihom varoval flotilu, že ju zastaví, preto je za násilie zodpovedná flotila.

Flotila však s predstihom „varovala" Izrael, že do Gazy napriek tomu pôjde. Rád by som pripomenul, že na jednej strane stojí flotila s civilistami a humanitárnym nákladom, ktorej cieľom je pomôcť trpiacemu civilnému obyvateľstvu, na druhej strane stojí vojenská veľmoc blízkeho východu, ktorá používa vyhladzovacie metódy voči civilnému obyvateľstvu.

Keď sa slobodní ľudia postavia proti tyranovi je to obdivuhodný a odvážny čin. Tak to bolo aj keď sa čínski študenti postavili komunistickým tyranom na námestí Tien An Men. Čínsky vojaci protestujúcich vyzvali, aby zhromaždenie rozpustili a išli domov. Keď odmietli rozkaz, vojaci s tankami zmasakrovali niekoľko tisíc študentov. Dodnes je masaker na námestí Nebeského pokoja čiernou škvrnou na čínskych dejinách.

Keby som povedal, že za násilie na Tien An Men si môžu samotní študenti pretože odmietli poslúchnuť varovanie a rozkaz vojakov, bol by som na smiech a dočkal by som sa odsúdenia. Keď však obdobný masaker spôsobí Izrael, množstvo (aj vážených) ľudí, bude obhajovať brutálnu vojenskú moc a viniť budú odvážnych civilistov, ktorí odmietli poslúchnuť rozkaz agresívnej armády.

Takže na jednej strane je tu brutálna vojenská veľmoc, ktorá sa dlhodobo vyhráža násilím a terorizuje jeden a pol milióna civilistov v Gaze. Na druhej strane sú civilisti s humanitárnym nákladom. Vyberte si, slobodní ľudia, na koho stranu sa postavíte.

 

PR č. 3: Pasažieri lodí napadli izraelských vojakov ako prví, preto oni sú zodpovední za násilie.

Nuž situácia sa má takto. Ozbrojený piráti napadli loď plnú civilistov s cieľom ju obsadiť a uniesť. Pasažieri sa bránili tým, že pirátov ozbrojených samopalmi a nepriestrelnými vestami napadli palicami a kuchynskými nožmi. Piráti do pasažierov strieľali a zabili okolo 15.

Keby išlo o skutočných pirátov, malokto by povedal, že zodpovední za násilie sú pasažieri a obeťami sú piráti. To, že tieto ozbrojené komandá svoj útok v medzinárodných vodách vykonali v službách štátu z nich nerobí menších pirátov. Napriek tomu mnohí ľudia budú tvrdiť, že piráti sú obeťou a pachateľmi sú pasažieri.

 

PR mašinéria Izraela týmto nekončí a predpokladám, že budú prichádzať s ďaľšími zdôvodneniami prečo je obeť páchateľom. Izrael však tento raz prekročil všetky hranice a medzinárodné spoločenstvo, Európska únia a aj Slovenská vláda už musia zakročiť. Pokritectvo a dvojitý meter, ktorý sa používa na posudzovanie palestínskeho a izraelského násilia musí skončiť.  Izrael sa nemôže donekonečna správať ako rozmaznaný jedináčik, ktorý má všetko dovolené. Nemá. Izrael nie je nad medzinárodným právom, nie je nad ľudskými právami. Izrael nie je nad ľudskym životom.

Na dnes som zvolal verejné zhromaždenie. O 16:00 začíname pri internátoch v Mlynkej doline v Bratislave (za reštauráciou Alibaba). Pokračujeme pochodom k neďalekému veľvyslanectvu Štátu Izrael. Tu bude zhromaždenie pokračovať od 17:00 do 18:00.

Prídite aj vy vyjadriť svoj nesúhlas s agresiou Izraela. Ak ste na facebooku, svoju účasť môžete potvrdiť na "udalosti" Protest proti útoku izraelskej armády na lode s humanitárnym nákladom.

Toto je akcia ludí, ktorí si ctia ľudský život a odsudzujú násilie páchané na civilistoch, bezohľadu na národnosť obetí alebo páchateľov. Svojou účasťou na zhromaždení nevyjadrujeme podporu žiadnym ozbrojeným akciám, ktorých terčom sú civilisti.

 

Útok na civilistov kdekoľvek je útokom na civilistov všade.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Opozícia chce Dankovi opäť vysloviť nedôveru

Za odvolanie hlasovalo 61 poslancov, proti bolo 26 a jeden sa zdržal.

Stĺpček Beaty Balogovej

Aj kvôli Dankovi sa titul nosí ako nevkusná kravata

Dankova investícia do vzdelania devalvuje akadémiu.

DOMOV

Lajčák označil požiadavku Danka nejsť do Marrakéšu za nezmysel

V Marrakéši sa pakt OSN o migrácii príjme.


Už ste čítali?