reklama

Nenásilní aktivisti z Palestíny v Bratislave

Ghassan Andoni je palestínsky kresťan. Zúčastnil sa prvej intifády, palestinskej ľudovej vzbury proti okupácii. Počas nej bol armádou zatknutý a strávil pár rokov v izraelskom väzení.  Dnes prednáša medicínu na palestínskej univerzite Bir Zeit.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (54)

Neta Golan je Židovka, Izraelčanka. O okupácii sa dozvedela počas prvej intifády, keď mala 15 rokov. Keďže bola vychovaná s vedomím útlaku a prenasledovania, ktoré Židia počas histórie zažili, inštinktívne odmietla izraelský útlaku voči inému národu. Začala chodiť na Západný breh a organizovala dialóg medzi Palestínčanmi a Izralčanmi. Oženila sa s Palestínčanom a spolu s ním a ich deťmi žijú na Západnom brehu.

Huwaida Arraf je Američanka, jej rodičia sú kresťanskí Palestínčania (a otec má aj izraelské občianstvo). Keď sa narodila, odišli s ňou zo Západného brehu do Ameriky, aby ju vychovali ďaleko od vojnového násilia. V organizácii Seeds of Peace (Zrnká mieru) sa zoznámila s Adamom Shapirom, Američanom so židovským pôvodom. Sám sa však za Žida nepovažuje, pretože byť Židom podľa neho znamená byť príslušníkom viery, nie národa a on sa veriacim necíti byť. V roku 2002 sa Huwaida a Adam zosobášili.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo majú títo ľudia spoločné (okrem sobášu dvoch z nich)? Zhruba v roku 2001 sa rozhodli spolu s daľším Palestínčanom, Georgeom Rishmawim, spojiť svoje sily a založili ISM (International Solidarity Movement - Medzinárodne hnutie solidarity), organizáciu pracujúcu na princípe nenásilia.

Neta Golan v tomto videu hovorí o udalostiach, ktoré tomu predchádzali.

Na Západny breh sa nasťahovala na začiatku druhej intifády, ktorá vypukla v roku 2000. Počas nej izraelské vojsko a židovskí osadníci napádali a ostreľovali palestínske dediny. Aj tú, ktorú prišla spolu s inými Izraelčanmi a zahraničnými aktivistami brániť. Hovorí o tom ako žiadali izraelských vojakov, aby zakročili proti židovským osadníkom, ktorí ich napádali, vojaci však chránili osadníkov. Hovorí aj o tom ako izraelský vojak zabil 13-ročného palestínskeho chlapca, ktorého v dedine spoznala. Potom rozpráva o akcii v Beit Sahur:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„V decmbri 2000 bolo prvé ISM, nevolali sme to vtedy ešte ISM, ale zavolali sme ľudí zo zahraničia a Izraelčanov na nenásilnú akciu. Mali sme pochod v Beit Sahur k vojenskej základni v Beit Sahur, ktorá ostreľovala dedinu ... Keď sme prišli k bráne základne, boli sme Izraelčania, zahraniční a Palestínčania, 300 Palestínčanov z Beit Sahur, nemali tam ani stráže pri bráne, pretože si boli istí, že žiaden Palestínčan by si nedovolil priblížiť sa, pretože by bol v momente zabitý, takže ani nemali stráže. Tak sme stáli pri vchode, pamätám sa ako sme kričali „choďte domov", ale nebol tam nikto kto by mohol isť domov. Napokon Ghassan Andoni povedal „dobre poďme dnu pomaly", a napochodovali sme do stredu základne, kým si nás všimli. A potom nevedeli čo majú robiť, pretože tam boli Izraelčania a zahraniční. Vyhrážali sa násilím. Ghassan prečítal list, ktorý sme mali pripravený, kde sme ich žiadali, aby odišli. A potom na našej ceste preč, francúzsky aktivista... bol tam palestínsky chlapec s vlajkou a ja som sa bála o neho, tak som poprosila ... kazdopádne ten francúzsky aktivista zobral tú vlajku a šiel s ňou hore na strážnu vežu a zavesil palestínsku vlajku na strážnu vežu izraelskej vojenskej základne ... Palestínčania sa z toho veľmi tešili, mali pocit ako keby si znovu vydobili toto územie. A odišli sme. A na izraelskej televízii to podali v štýle „uprostred Intifády Al-Aksa palestínska vlajka na izraelskej vojenskej základni a otazka znie „Ako? Ako to vojaci dovolili?!" Ten chlap akoby hovoril „ako to, že nezastrelili týchto ľudi?!" A odpoveď je „pretože sme boli spolu". Ak by tam boli sami Palestínčania bezpochyby by ich zastrelili, bez toho, že by dvakrát rozmýšlali."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A tak založili organizáciu, ktorá systematicky pracuje týmto spôsobom. Aktivisti ISM, väčšinou občania „západných" krajín, prichádzajú na okupované palestínske územia, aby jednak chránili palestínskych obyvateľov pred násilím a svojvôľou izraelskej armády a židovských osadníkov a tiež, aby dokumentovali čo sa tu deje a informovali o tom svetovú verejnosť. Napríklad sprevádzajú palestínskych roľníkov počas zberu olív, kedy sú často napádani židovskými osadníkmi. Odstraňujú betónove zátarasy spred vchodov do palestínskych dedín. Stavajú sa pred izraelské tanky a buldozéry, ktoré ohrozujú Palestínčanov, dopravujú Palestínčanom jedlo a lieky počas zákozov vychádzania alebo sprevádzajú medikov pri ich práci. Za roky činnosti ISM pôsobilo v Palestíne okolo 4000 aktivistov, z ktorých okolo 20 % tvoria Židia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V tomto videu (od 52. sekundy) môžeme vidieť samotnú Huwaidu ako sa stavia pred izraelských vojakov, ktorí strielajú do Palestínčanov. 

Huwaida je tiež predsedkyňou organizácie Free Gaza Movement, ktorá posiela lode do Gazy a v júni sa zúčastnila flotily Free Gaza, na ktorej izraelskí vojaci zabili osem ľudí.

Na svojej stránke ISM píše: „Veríme, že aby sa kruh násilia a proti-násilia zastavil, je treba zaoberať sa koreňom a dôvodom konfliktu a tým je izraelská vojenská okupácia a násilie. ... Veríme, že ukončenie okupácie a dosiahnutie spravodlivosti pre Palestínčanov prinesie mier pre izraelských civilistov. Silnejšie a úspešnejšie palestínske nenásilné hnutie na ukončenie okupácie poskytuje Palestínčanom reálnu voľbu ako dosiahnuť spravodlivosť, bez násilia alebo útokov na civilistov."

Žiaľ, aj ked izraelskí vojaci sa k zahraničným a izraelským aktivistom správajú menej brutálne ako k Palestinčanom, niekoľko aktivistov ISM za svoju činnosť zaplatilo životom alebo zdravím. Najznámejšou z nich je američanka Rachel Corrie, zabitá izraelským vojenským buldozérom, ktorý ju zvalcoval keď bránila dom Palestínskeho lekárnika pred zbúraním. Viac o jej živote a smrti si môžete prečítať v tomto článku.

Známe je tiež meno britského aktivistu Toma Hurndalla, zavraždeného izraelským vojakom, ktorý strieľal do davu palestínčanov v pásme Gazy. Počas streľby zostalo niekoľko palestínskych detí uviaznutých v nebezpečnej pozícii. Tom, odetý v oranžovej veste, im utekal pomôcť dostať sa do bezpečia. Jedného chlapca zachránil. Keď sa vracal pre zostávajúce dve dievčatá bol zasiahnutý izraelským snajperom do hlavy. Strávil 9 mesiacov v kóme a potom zomrel. Izraelský vojak spočiatku tvrdil, ze strieľal počas vzájomného ostreľovania s palestínskymi militantmi a že Tom mal v ruke pištol a strielaľ na neho. Neskôr priznal, že Toma zastrelil úmyselne "pre výstrahu", teda že ho zavraždil. Za jeho zločin ho izraelské súdy odsúdili na 11,5 rokov väzenia. Jeho vraždu zachytenú na kamere, si môžete pozrieť tu

Brian Avery bol strelený do hlavy izraelskými vojakmi v Jenine, napriek tomu, ze mal na sebe červenú vestu s nápisom "doctor". Po útoku mu zostali trvalé následky na tváry. Izraelské úrady odmietli incident vyšetrit s tvrdením, že v ten deň vojaci nestrieľali. Keď podal návrh na súdny proces, zaplatili mu 150 000 dolárov v mimosúdnom vyrovnaní.

Aktivisti ISM to niekedy nemajú na ružiach ustlané ani od palestínskych militantov. Akram Ibrahim Abu Sba bol zabitý ozbrojencom Islamského džihádu v Jenine, keď sa pokúšal urovnať konflikt medzi Palestínskymi bezpečnostnými zložkami a členmi Islamského džihádu.

Najčerstvejší prípad sa stal v marci 2009. Amerického aktivistu Tristana Andersona zasiahol kanister slzného plynu vystrelený izraelskou armádou do davu protestujúcich Palestínčanov v dedine Nilin. Niekoľkohodinová demonštrácia sa vtedy uz končila a väčšina účastníkov odišla preč. Keď sa to stalo, Tristan s jeho priateľkou postávali na tráve pri mešite a robili fotky. Po incidente bol niekoľko mesiacov v stave blízkom kóme, časť jeho mozgu bola zničená a dodnes má časť tela paralizovanú.


(Kto má silný žalúdok si môže pozrieť drastickejšie zábery v časti 2 videa)

Viac o jeho zdravotnom stave si môžete prečítať tu

ISM a jej aktivisti predstavujú pre Izrael veľký problém, v istom zmysle väčší než teroristické organizácie - proti nim má nespochybniteľnú vojenskú prevahu. Proti teroristom má na svojej strane aj civilizovaný svet. Proti nenásilným aktivistom však Izrael prehráva vojnu o morálnu prevahu a sympatie verejnej mienky. Aktivisti ISM totiž ukazúju skutočnú tvár izraelskej okupačnej politiky. Vďaka nim môže celý svet vidieť, že násilie izraelských vojakov a židovských osadníkov nie je obranná reakcia na terorizmus, ale že je to Apartheid, systém, v ktorom príslušníci jedného národa majú dominanciu a vládnu príslušníkom druhého národa, okrádajú ich o pôdu, majetok, život a ľudskú dôstojnosť. Vďaka nim svet vidí, že príbeh o zlom teroristovi a dobrom izraelskom vojakovi je pri najlepšom iba malá čast celého príbehu. Že veľkú časť, tú ktorú média neukazujú, tvorí každodenná šikana ozbrojených vojakov a osadníkov voči bezbranným jednoduchým ľuďom.

Tak ako sa v prípade teroristických útokov svet stavia na stranu civilných obetí a proti teroristom, v prípade násilia izraelských vojakov a osadníkov svetová mienka stojí na strane palestínskych obetí a proti izraelským ozbrojencom. Svet sa totiž vždy stavia na stranu bezbranných ľudí, ktorým ubližujú ľudia so zbraňami. Izrael to vie, a preto v posledných mesiacoch vyvýja úsilie znemožniť činnosť nenásilných aktivistov. Zatýka vodcov nenásilného hnutia v Palestíne a zahraničných aktivistov (tých o ktorých vie) nevpúšťa do krajiny. O to dôležitejšie je, aby sa informácie o tom čo sa v Palestíne deje dostali aj k vám.

Aktivistov ISM si budete môcť osobne vypočuť a podiskutovať s nimi aj vy. V nedeľu 25. júla v bratislavskom Nultom priestore A4 (bývalé V-éčko) budú mať o 16:00 aktivisti ISM z Austrálie, USA a Česka prednášku a diskusiu o tom čo robili v Palestíne a čo tam zažili. Akcia je koncipovaná ako kultúrny večer, ktoréhu súčasťou bude aj palestínska hudba, jedlo a film. Vstupné je 2 Eurá. Cíťte sa pozvaní.

Ak chcete, svoju účasť môžete nahlásiť na facebookovom evente „Palestínsky kultúrny večer a diskusia s aktivistami z okupovaného územia" na linku http://www.facebook.com/home.php?#!/event.php?eid=134524119903666&ref=ts (link je použiteľný až keď ste prihlásení vo FB)

Nenechajte si újsť jedinečnú príležitosť.

Tešíme sa na vás.

Kamil Kandalaft

Kamil Kandalaft

Bloger 
  • Počet článkov:  173
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Čo som? Slovák, Arab, Maďar, Palestínčan či Izraelčan? Odpoveď je jednoduchá. Som človek. Kto je viac?! Zoznam autorových rubrík:  PolitikaNáboženstvoMyšlienkySúkromnéZaujimavé všeličo

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu