Smrť na lodiach smerujúcich do Gazy

Autor: Kamil Kandalaft | 30.6.2011 o 11:35 | (upravené 30.6.2011 o 12:01) Karma článku: 6,57 | Prečítané:  1605x

Iste si pamätáte na masaker na Flotile slobody, ktorý sa udial pred rokom, keď izraelskí vojaci postrieľali deviatich pasažierov na palube lodi Mavi Marmara. Cieľom flotily bolo prelomiť blokádu Gazy, ktorú na toto palestínske územie uvalil Izrael. Keďže obliehanie Gazy trvá naďalej a jeho jeden a pol milióna obyvateľov naďalej trpí nedostatkom jedla, liekov, čistej vody a stavebných materiálov aj tento rok do Gazy pôjde flotila s cieľom prelomiť túto nehumánnu blokádu, vyjadriť solidaritu s trpiacimi Palestínčanmi a doniesť im humanitárny náklad. Znepokojujúce a záhadné udalosti sa tentokrát začali diať ešte pred samotným vyplávaním flotily.

Skôr než prejdeme k súčasnej flotile, vráťme sa k tragickým udalostiam z minulého roka. Pripomeňme si, že flotilu šiestich lodí so 600 pasažiermi napadali izraelské vojenské lode a vrtuľníky ďaleko v medzinárodných vodách. Izraelskí vojaci konali ako piráti či teroristi, lode uniesli, všetkých pasažierov spútali, nechali ich niekoľko hodín kľačať, bez možnosti piť, jesť, či ísť na toaletu, odviezli ich do väzenských ciel, kde im odopreli základné ľudské práva, pasažierov bili a znemožňovali im spánok (čo je forma mučenia). Navyše pasažierom (a aj novinárom) ukradli všetok ich majetok, ktorý mali na lodiach: počítače, mobily, kreditné karty, doklady a množstvo videomateriálu z akcie. Nie len to, ukázalo sa, že kreditné karty a počítače ukradnuté cestujúcim, vojaci izraelskej armády neskôr veselo používali ako svoj súkromný majetok. Mnohí cestujúci brali so sebou veľké čiastky hotovosti, ktoré chceli darovať charitatívnym organizáciam v Gaze alebo priamo palestínskym rodinám v núdzi. Na lodi bolo do vedna odhadom niekoľko stotisíc dolárov. To všetko bolo ukradnuté izraelskou armádou. (Zdroje: 1, 2, 3)

Ako to však bolo s tými najzávažnejšími udalosťami - násilím na palube Mavi Marmara a následnou smrťou deviatich ľudí? Izraelská verzia tvrdí, že izraelskí vojaci na loď prišli v mieri, že rozvášnený dav ich nevedno prečo napadol a oni sa museli brániť. Že pri obrane, izraelskí vojaci zabili (museli zabiť) deviatich ľudí, ktorí ich ohrozovali na živote. Pasažieri tvrdia, že izraelskí vojaci na nich strieľali ostrými nábojmi už z vrtuľníku, keď noha vojaka ešte ani nevkročila na loď (túto verziu potvrdilo aj UNHCR). Boli to teda pasažieri, ktorí sa bránili pred násilným útokom nepozvaných pirátov. Izraelská armáda pustila do sveta zábery, ktoré „potvrdzujú" jej verziu príbehu. Dokiaľ však nesprístupní všetok natočený materiál zhabaný pasažierom, dovtedy budú trvať vážne pochybnosti o izraelskej verzii - ak nemá čo skrývať, prečo ho nezverejni celý? Navyše, napriek izraelskej snahe zabrániť zverejneniu foto- alebo video-materiálu zhotoveného pasažiermi, niekoľko fotografií a videopasáží sa aktivistom podarilo prepašovať či odvysielať. Tie dokazujú, že izraelskí vojaci chladnokrvne vraždili bezbranných ľudí.

Čo v správach o tragédii takmer nikdy nezaznieva je zaujímavá epizóda so zajatými izraelskými vojakmi. Útok izraelskej armády na Mavi Marmaru prebiehal v dvoch vlnách. Keď na loď zliezlo prvé komando, pasažieri šli brániť svoju loď pred ozbrojenými votrelcami. Podarilo sa im odzbrojiť troch izraelských vojakov, zbiť ich a hodiť ich z hornej paluby na nižšiu (to sú tie zábery, ktoré pustila izraelská armáda do sveta). Troch na smrť vydesených vojakov ostatní pasažieri zobrali pod svoju ochranu. Odviezli ich do podpalubia a miesto toho, aby ich zabili, ošetrovali im rany.

Zaujímavé je to najme v kontraste s tým čo nasledovalo potom a ako sa izraelskí vojaci na oplátku správali k zraneným pasažierom. Keď izraelské komandá videli, že aktivisti im svoju loď dobrovolne a ochotne neodovzdajú začala sa divoká strieľačka pri ktorej zabili deviatich ľudí a zranili desiatky. Jedeným zo zabitých bol Furkan Dogan, 19-ročný americký občan tureckej národnosti. Chystal sa ísť pozrieť do USA, krajiny, v ktorej sa narodil, no ešte predtým chcel prelomiť blokádu Gazy na palube Flotily slobody. Z prepašovaných záberov vidno, že jeho smrť bola mimosúdnou popravou.

2.jpg


Furkan práve natáčal udalosti na lodi, keď ho izraelskí vojaci strelili prvý krát.  Po tom ho odtiahli na odľahlé tmavé miesto, kde si mysleli, že ich nikto nevidí. Keď však pasažieri z nižšej paluby zasvietia reflektormi na miesto kde sa vražda odohráva, vidno ako vojaci kopú a strieľajú na niekoho ležiaceho na zemi pri ich nohách - niekoho, kto ich nijakým spôsobom nemôže ohrozovať. Pitva Furkana preukázala, že bol niekoľko krát strelený z veľmi blízkej vzdialenosti a že pri tom ležal. Podľa vyšetrovacej správy UNHCR, smrť viacerých cestujúcich možno charakterizovať ako mimosúdnu popravu.
Na základe uvedeného by mal nastať koniec dohadom o tom kto bol páchateľ, kto koho napadol, koho treba odsúdiť za tento masaker, kto koho zabil a či to bolo v sebaobrane. A zodpovední by mali byť braní na zodpovednosť. Tak by to malo byť v normálnom svete, v ktorom žijú normálni ľudia s elementárnou etikou.

Po masakri sa pred veľvyslanectvom Turecka v Izraeli konala demonštácia, na ktorej izraelčania chválili svojich vojakov za ich útok a kričali "Smrť Arabom". Prečo to média neukazujú aspoň tak často ako ukazovali radosť niektorých Palestínčanov, keď padli "dvojičky"?

 

(pokračovanie v ďalšom článku)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Beaty Balogovej

Aj kvôli Dankovi sa titul nosí ako nevkusná kravata

Dankova investícia do vzdelania devalvuje akadémiu.

DOMOV

Lajčák označil požiadavku Danka nejsť do Marrakéšu za nezmysel

V Marrakéši sa pakt OSN o migrácii príjme.


Už ste čítali?