Izraelskí vojaci

Autor: Kamil Kandalaft | 11.7.2011 o 9:06 | Karma článku: 6,85 | Prečítané:  2054x

Na tomto blogu už bolo uvedených veľa prípadov nezmysleného násilia páchaného Izraelom na palestínskych civilistoch. Stále sa však niektorým zdá, že „Izrael sa iba bráni". Plno reakcií tohto typu je možné vidieť napríklad aj v diskusiách pod článkami. A to napriek tomu, že diskutujúci mali možnosť vidieť ako vojaci búrajú domy palestínskych civilistov, ako strieľajú na ľudí, alebo ako osadníci napádajú Palestínčanov. Niekedy sa zdá, že existujú ľudia, ktorí keby aj videli izraelského vojaka strieľať na ich vlastného rodinného príslušníka, stáli by na strane izraelského vojaka s tvrdením, že sa iba bráni. Hádam však (mlčiaca) väčšina čitateľov verí svojim očiam viac ako hovorcom izraelskej armády. Dnes si ukážeme ďalšie zábery, kde izraelskí vojaci „niečo robia", posúďte sami či „sa iba bránia" alebo čo to vlastne...

 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/Israeli_Urban

 

Začneme videom od už viackrát spomínanej izraelskej organizácie B´tselem, ktorá rozdáva palestínskym civilistom videokamery, aby mohli natočiť prípady izraelského násilia. V minulosti totiž, keď Palestínčania nahlasovali, že na nich vojak či osadník zaútočil, nikto im neveril. To sa však zmenilo s kamerami od B´tselemu. Tie dokazujú, že to na čo sa sťažujú sa skutočne deje.

 

Napríklad 18. novembra 2010 izraelskí vojaci prišli zadržať palestínske deti, ktoré pásli ovce na svojej pôde. Dôvod zadržania? Tie pozemky sa nachádzajú blízko židovskej osady Susiya. Čo na tom, že tá osada je postavená tiež na palestínskom území a podľa medzinárodného práva je nelegálna?! Tu platí zákon silnejšieho, teda Izraela. K miestu činu utekajú Palestínčania s kamerami od B´tselemu v ruke. Pozrite sa ako sa mierumilovný izraelský vojak „bráni".  

Vojak na Palestínčana kričí, aby išiel preč. Palestínčan mu hovorí: „Zavolaj políciu, som na svojej pôde, mám právo tu byť." Vojak však má iný názor. Schmatne iného Palestínčana s kamerou, mliaždi ho na kamenistej zemi a kričí na neho, aby pustil z ruky kameru. Palestínčan mu hovorí: „som kameraman B´tselemu". Zdá sa, že vojaka to nijak nevzrušuje. Vyhráža sa ostatným Palestínčanom, že zatkne aj ich. Palestínčan kričí od bolesti, vojak ho tlačí ešte viac. Palestínčania sú od začiatku až do konca nenásilný, jediný kto útočí je izraelský vojak.

 

Podobný prípad tu: Vojak zadržiava troch palestínskych chlapcov a dáva ich do vojenského džipu. Jeden vystrašený chlapec sa pokúsi o útek. Vojak ho dobehne a vkladá aj jeho do džípu. Čím sa chlapci previnili? Zbierali zeleny do igelitiek. 

 

V nasledujúcom videu vidíme svedectvá. Fawziyah jedného dňa dostala infarkt. Jej sedemdesiatročný manžel Mahmud rozpráva ako mu izraelskí vojaci zabránili dopraviť ju do nemocnice, kde by ju mohli zachrániť. Najprv volal sanitku červeného polmesiaca. Tí mu povedali, že ich izraelskí vojaci nepustia cez checkpoint. Mahmud teda zavolal taxík, aby ju do nemocnice dopravil sám. Vojaci cez checkpoint nepustili ani jeho s taxíkom. Nepomohlo žiadne presviedčanie, ani bozk vojakovi. Otočili teda taxík naspäť a šli k miestnemu lekárovi. Ten Fawziyu prezrel a zistil, že pľúca ma plné vody. O chvíľu na to zomrela. Hovorí, že keby v nemocnici včas dostala potrebné injekcie a kyslík, mohla žiť.

 

Ďalší incident natočený na kamere B´tselemu sa stal v Palestínskej dedine Nilin, známej svojimi nenásilnými protestami voči rasistickému betónovému múru. Na začiatku vidno mladíka na demonštrácii; drží v jednej ruke palestínsku vlajku, druhou ukazuje symbol "V". V ďalšom zábere ho vidno so zviazanými očami a rukami obklopeného izraelskými vojakmi. Idú ho streliť. Jeden vojak ho postaví a drží ho, aby sa nehýbal a aby druhý vojak mohol dobre trafiť. Ten mieri samopal na jeho nohu a strieľa. Netreba zdôrazňovať, že Palestínčan nepredstavuje pre vojakov žiadnu hrozbu, je celý čas zviazaný, nič nevidí a netuší čo mu idú urobiť. Keby Palestínčania iba nahlásili čo sa stalo, nikto by im neveril - izraelská armáda predsa takéto veci nerobí. Ale vďaka takýmto videám začína čoraz viac ľuďom dochádzať, že okupovaná Palestína je divokým západom, kde neplatia žiadne pravidlá a kde si izraelskí vojaci môžu v pohode zastrieľať na živé ľudské terče.

 

Palestínčania často tvrdia, že ich izraelskí vojaci používajú aj ako živé štíty. Mnohí neveria. Ale ťažko neveriť niečomu čo vidia vaše oči. Izraelskí vojaci počas vojenskej operácie v utečeneckom tábore prikazujú dvom palestínskym tínedžerom, aby sa postavili pred ich džíp. Iné palestínske deti totiž hádžu kamene a vojaci usúdili, že najlepšie bude, keď ich pred nimi budú chrániť telá mladých Palestínčanov. Pripomeňme si, že používanie civilistov ako živého štítu je podľa ženevských konvencií vojnovým zločinom.

 

Tu znovu sa izraelskí vojaci schovávajú za Palestínčanom pri vojenskej operácii v meste Nábulus. Prehľadávajú domy. Palestínčana posielajú ako prvého, aby prípadné streli od Palestínčanov schytal on a nie oni. Jedenásťročná Jihan hovorí, že aj ju podobným spôsobom použili vojaci.

  

Vojaci terorizujú Palestínčanov aj inak. V Hebrone celá vojenská jednotka vtrhla do domu staršieho Palestínčana. Nenásilní aktivisti (zrejme z ISM) prichádzajú Palestínčanovi na pomoc a filmujú čo sa deje.

Vidno množstvo vojakov natlačených v dome a brániacich aktivistom vojsť dnu. Potom spoza bytových dverí v dome vyjde starší pán a krič, že ho vojaci bijú. Niekto ho ťahá dnu do bytu a viac ho nevidno. Až na konci sa znovu objavuje. Vojaci sú už preč a Palestínčan vysvetľuje o čo tu ide. Hovorí ako ho vojaci bili. Že už osem rokov ho vojaci terorizujú. Mal na prízemí nemocnicu (zrejme kliniku - jeho angličtina nie je najlepšia) a teraz je to všetko zavreté. Vojaci ho chcú dostať preč zo svojho domu, chcú, aby odišiel a prenechal ho nelegálnym židovským osadníkom. Niekedy sa ho snažia presvedčiť obrovskými sumami peňazí inokedy bitkami. Ale on odmieta odísť. (Podobnú, ale divokejšie scénu s vojakmi obsadzujúcimi palestínsky dom si môžete pozrieť tu).

 

Prenesme sa zo Západného brehu do pásma Gazy. Dve veľké skupiny obyvateľov sú tu častým terčom streľby izraelských vojakov. Jednou z nich sú rybári. Pásmo Gazy leží na brehu Stredozemného mora, je preto prirodzené, že časť obyvateľov sa živí rybárstvom. Pred niekoľkými rokmi Izrael uvalil blokádu na Gazu, čo okrem iného znamená, že palestínskym lodiam nedovolí prekročiť určitú hranicu od brehu (3 míle). Rybárom z Gazy tak zostáva iba malý kúsok mora, ktorý môžu využiť a aj to im vojaci nie vždy dovolia. Úlovky na tomto území sú také malé, že palestínski rybári sú ochotní riskovať smrť v snahe ísť s loďou čo najďalej do mora. Tam čakajú izraelské vojenské lode, ktoré na nich strieľajú zo samopalov a ostrekujú ich z vodných kanónov. Pri útokoch izraelských lodí už prišiel o život nejeden rybár.

 

Tu útok izraelských vojakov spôsobil požiar na rybárskej lodi a zranenie jedného z rybárov.

 

Tu si môžete pozrieť zásahy guliek na ďalšej lodi. Jeden rybár zostal ranený.

 

Takto vyzerá vojenská akcia priamo na otvorenom mori.

 

Tu okrem strieľania armáda používa aj vodné delo.

 

Podobné scény sa opakujú znovuznovu a znovu (tu aj s Vittoriom Arrigonim, ktorého zavraždili šialení palestínski militanti) 

 

Druhou ohrozenou skupinou v Gaze sú roľníci. Izrael síce tvrdí celému svetu, že z územia Gazy sa stiahol. Pravda je však taká, že si nechal zónu, do ktorej nedovolí nikomu vojsť. Tiahne sa okolo hraníc pásma a siaha 300 metrov do jeho vnútrozemia. Na tomto území majú mnohé palestínske rodiny svoje políčka s poľnohospodárskymi plodinami. Napriek riziku, že ich vojaci zastrelia, chodia svoju pôdu obrábať a zbierať jej plody, pretože sú chudobní a nemajú iné živobytie. Aby sa znížilo riziko zastrelenia, chodia s nimi aktivisti ISM - predpokladá sa, že na zahraničných občanov a na Palestínčanov v ich blízkosti vojaci strieľať nebudú. Ale strieľajú.

 

Napríklad v nasledujúcom videu. Farmári  za doprovodu aktivistov dve hodiny zbierali plodiny. Keď sa začali poberať domov, izraelskí vojaci spustili streľbu a jedného Palestínčana trafili do nohy. Tri týždne pred tým vojaci takto jedného Palestínčana zabili.

 

Opakuje sa podobná scéna. Palestínski farmári, medzi nimi aj babky a dedovia, v rýchlosti zberajú úrodu, aby jej mali čo najviac než ich vojaci vyženú streľbou. Tento krát nikoho netrafili. Jedna z babičiek rozpráva, že pred časom vojaci zabili ich somára, keď sa pod nim kryla pred streľbou.

  

Títo beduíni prišli hľadať jedného člena ich kmeňa. Pred vyše 50 dňami vraj šiel do „zakázanej zóny" a odvtedy sa nevrátil. Napokon jeho mŕtve telo nachádzajú v burine. Počas hľadania tela aj počas jeho prenosu domov, izraelskí vojaci strieľajú, tentokrát aj zo samopalu.

 

 

Je len málo miest na svete, kde môžu miltanti beztrestne poľovať na bezbranných ľudí. Jedným z nich je Palestína okupovaná izraelskou armádou.

 

A bonbónik na záver. Vojaci izraelskej armády si tu nie len že krátia chvíľu ponižovaním palestínskeho muža so zviazanými rukami a očami, oni si to ešte aj natáčajú na video, aby mali na časy vojenskej služby peknú pamiatku. Pozrite si ako členovia elitnej vojenskej jednotky Golani bránia Izrael a ako sa pri tom dobre zabávajú.

  

Samozrejme, to nie je všetko. Izraelská armáda toho má na svedomí ešte veľmi veľa. Ale na jeden článok je to hádam dosť. Viac niekedy nabudúce.

 

....................................................................

 

Pre tých, ktorí nepoznajú moje názory, dopĺňam dôležitú informáciu. Áno, aj medzi Palestínčanmi sú ľudia, ktorí páchajú násilie a dokonca aj teror. Nesúhlasím so žiadnymi útokmi na civilistov či ich zabíjaním. To platí tak o terore páchanom Izraelčanmi, Palestínčanmi, Američanmi, Číňanmi, Rusmi atď. Lenže palestínskeho násilia sú médiá plné, vedia o ňom takmer všetci a panuje všeobecná zhoda na tom že je odsúdeniahodné. Zatiaľ čo rozsah izraelského násilia je zväčša neznámi, média ho ukazujú málo, a keď tak s ospravedlňujúcim komentárom. Izrael je prezentovaný ako malý napádaný štát, ktorý sa iba bráni.

 

Svojimi článkami chcem ukázať, že to tak nie je. Izrael je vojenská veľmoc, ktorá udržuje nadvládu nad palestínskym národom. Okupácia Palestíny je jeden strašný systém násilia, ktorého cieľom je drviť civilné obyvateľstvo. Tento neľudský rasistický režim musí byť odsudzovaný aspoň tak jednoznačne ako je odsudzované palestínske násilie. Podmienkou k tomu je, aby o izraelskom násilí boli ľudia informovaní.

 

Iba poznaním pohľadov obidvoch strán si môžete urobiť kompletný obraz. Izraelský pohľad už s najväčšou pravdepodobnosťou poznáte, tu sa oboznámite s tým palestínskym.  

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Poslanci v tajnom hlasovaní rozhodujú o Dankovom osude

Most sa na hlasovaní o Dankovi nezúčastní, Smer útočil na opozíciu.

Stĺpček Beaty Balogovej

Aj kvôli Dankovi sa titul nosí ako nevkusná kravata

Dankova investícia do vzdelania devalvuje akadémiu.

DOMOV

Lajčák označil požiadavku Danka nejsť do Marrakéšu za nezmysel

V Marrakéši sa pakt OSN o migrácii príjme.


Už ste čítali?