Izraelu cenzúra dokumentu CBS nevyšla

Autor: Kamil Kandalaft | 2.5.2012 o 10:30 | (upravené 2.5.2012 o 12:59) Karma článku: 9,44 | Prečítané:  1128x

Niekoľko dní pred dokončením môjho článku o palestínskych kresťanoch odvysielala americká TV stanica CBS vzácny dokument o situácii palestínskych kresťanov. Z dokumentu vyplynulo, že najväčší útlak kresťania zažívajú zo strany izraelskej okupácie. Už samotný fakt, že sa americká televízia podujala nakrútiť a odvysielať takýto dokument je nevídaný. No ešte väčšou senzáciou sa stal škandál s izraelským veľvyslancom v USA, Michaelom Orenom, ktorý sa bezprecedentným spôsobom snažil cenzurovať prácu tvorcov dokumentu.

 http://www.mediabistro.com/tvnewser/category/cbs

V dokumente odznelo veľa vecí, ktoré som spomenul vo štvrtkovom článku. Palestínski kresťania, kňazi aj laici, hovoria o tom, že pochádzajú už od prvých kresťanov, ktorí vytvorili cirkev hned po ukriživaní a zmŕtvychvstaní Ježiša Krista. Hovoria aj o tom, že v Betleheme, voľakedy väčšinovo kresťanskom meste, tvoria dnes kresťanskí obyvatelia iba 18%. V Jeruzaleme je situácia ešte horšia. 11000 kresťanov tvorí už iba 1,5% obyvateľov mesta. Palestínski kresťania vyjadrujú obavu, že sa zo svätých miest Betlehem a Jeruzalem stanú len akési múzeá, skanzeny, kde sa prídu turisti odfotiť, ale ktoré už nebudú obývané kresťanmi.

 

Ak si ten dokument pozriete, nenájdete v ňom nič také strašné, vynecháva všetky veľké izraelské zločiny a preto nevyznieva veľmi protiizraelsky. Dokonca v ňom nie raz zaznie takáto veta: "Z palestínskych kresťanov, voľakedy silnej menšiny, sa stáva neviditeľná komunita, tlačená z jednej strany rastúcou muslimskou väčšinou a izraelskými osadami zo strany druhej," ktorá dáva na rovnakú váhu vplyv muslimov a izraelský útlak. Pričom sami palestínski kresťania v dokumente na tvrdenie, že opúštajú vlasť kvôli muslimom reagujú smiechom a konštatovaním: "To sa ľahko predáva americkému publiku". Kresťanský palestínsky podnikateľ, riaditeľ Coca Coly v Palestíne, hovoroví: "Nepoznám nikoho, kto by odišiel, kvôli muslimskému prenasledovaniu."

Ak by niekto chcel spochybňovať tieto svedectvá ako nereprezentatívne subjektívne názory niekoľkých jednotlivcov, môže si prečítať výskumy na túto tému. Všetky zhodne ukazujú, že dvomi hlavnými príčinami exodu palestínskych kresťanov z zvlasti sú izraelská okupácia a zlá ekonomická situácia. Keďže zlá ekonomická situácia je zapríčinená najmä izraelskou okupáciou, môžeme kludne povedať, že okupacia je najväčšou príčinou exodu kresťanov. Útlak zo strany muslimov ako dôvod pre emigráciu uvádza iba malá časť palestinskych krestanov. (Viac o téme exodu kresťanov si môžete prečítať v práci profesora Bernarda Sabellu. Na wikipedii máte linky na štúdie o exode palestínskych kresťanov).

Pre korektnosť treba dodať, že sporadicky sa objavujú prípady kedy muslimovia napadnú kresťanov. Robiť však z týchto niekoľkých incidentov, hlavný, takmer až jediný dôvod exodu palestínskych kresťanov, je neskutočná lož a krivda voči palestínskym kresťanom, ktorí musia každý deň zápasiť s izraelským vojenským útlakom. Aj im totiž Izrael búra domy, aj im Izrael zaberá pôdu, ničí ich sady, stavia na ich pôde ilegálne židovské osady. Aj do nich strieľajú izraelskí vojaci, aj ich bombardujú izrelské stíhačky, aj im znemožňuje rasistický betónový múr riadny život.

0f.jpg
(V dokumente vystupuje aj tento palestínsky dom v Betleheme a jeho kresťanskí majitelia, ktorí dolu v obchode predávajú kresťanské suveníry. Pred niekoľkými rokmi Izrael postavil tento betónový múr, ktorý obkolesuje dom až z troch strán v tesnej blízkosti niekoľkých metrov - vraj kvôli bezpečnosti).


Napriek snahe autorov dokumentu CBS nevykresliť Izrael príliš čierne, veľvyslanec Oren nechcel dovoliť, aby bol natočený a intervenoval u riaditeľa CBS News, aby tvorbu dokumentu zastavil. O jeho zásahu do slobody slova v americkej TV stanici bol konzultovaný aj izraelský premier Benjamin Netanjahu, ktorý tento zásah odobril. Izraelské vlády sa tešia veľkej podpore amerických kresťanov a ak by tí v jednej z najväčších amerických TV staniíc videli ako kresťania v Palestíne pod izraelskou okupáciou trpia, nepotešili by sa.

CBS napokon minulý týždeň dokument v rámci programu 60 Minutes predsa len odvysielala. A odvysielala ho aj s poznámkou o snahe veľvyslanca zasahovať do ich práce a aj s krátkym rozhovorom s ním. V ňom moderátor veľvyslancovi hovorí: "Pán veľvyslanec, ja túto prácu robím už dlho. Za ten čas som dostal mnoho reakcií, od ľudí, o ktorých som robil reportáže. Ale dosiaľ nikdy som nedostal reakciu na reportáž, ktorá ešte ani nebola odvisielaná". Veľvyslancova odpoveď? "Nuž, všetko v živote sa raz stane prvý krát, Bob". Samozrejme, Oren nezabudol vytiahnuť aj obvinenie z antisemitizmu, ktorým sa sionisti snažia umlčať akúkoľvek kritiku ich politiky.

Palestínski kresťania v poslednom čase vyvíjajú úsilie vyvrátiť tvrdenia, že Izrael sa k nim správa dobre a že sú to muslimovia, ktorí im ubližujú. A tak píšu články, zakladajú organizácie, vydávajú vyhlásenia a točia videá. V tomto videu natočenom iba pred niekoľkými dňami reagujú práve na tvrdenia Orena v dokumente CBS. "Je to absolútna lož", hovorí jeden z nich. "Je to smiešne, ako sa stále snažia rozdeliť palestínsku spoločnosť," hovorí druhá. A ďalšia opakuje to čo neustále  hovoria tak palestinski muslimovia ako aj kresťania: "Náš najväčší problém je izraelská okupácia." Ďalej hovoria: "Náš dôvod pre odchod je úplne rovnaký, ako dôvod odchodu väčšiny muslimov. Nie iba kresťania odchádzajú, aj muslimovia odchádzajú. Je to kvôli politike izraelskej okupácie, ktorá je pomalou a marginálnou etnickou čistkou voči Palestínčanom", "palestínski kresťania žijú pod tou istou okupáciou, aj oni sú obeťou búrania domov, deportácie a podobných vecí".


Stanica CBS preukázala veľkú odvahu tým, že dokument o palestínskych kresťanoch nakrútila a odvysielala. Môže to znieť smiešne, ale žijeme takú dobu, že nakrútiť a odvysielať takúto nevinnú reportáž v USA si vyžaduje odvahu. Mnohí sa pýtajú či to bude prvá lastovička, vo vlne, ktorá skoncuje s pro-izraelskou cenzúrou v amerických médiach. Možno áno, možno nie. Izraeská lobby v USA robí všetko pre to, aby stanica oľutovala svoj počin a aby nie len CBS ale ani žiadna iná stanica si už nedovolila narušiť status-quo, v ktorom sa o izraelských zločinoch buď nehovorí, alebo sú prezentované ako oprávnená obrana. Do e-mailových schránok CBS bolo krem iného poslaných vyše 29 000 sťažností od nahnevaných sionistov.

Organizácia Jewish Voice for Peace (Židovský hlas pre mier) sa naopak rozhodla vyzvať ľudí k vyjadreniu vďaky stanici CBS za ich čin a zverejnila petíciu na jej podporu. Pre novinárov je dôležité cítiť, že v zápase s cenzúrou nie sú sami, ale že verejnosť za nimi stojí. Aj od toho možno bude závisieť či CBS a ďalšie stanice začnú o Palestíne a Izraeli informovať pravdivo alebo zostanú pri starom "osvedčenom" spôsobe informovania.

Vyjadriť vďaku a podporu stanici CBS môžete svojim podpisom pod petíciu aj vy. Ak chcete palestínskym kresťanom pomôcť ešte viac, môžete dokument CBS a petíciu na podporu stanice šíriť na facebooku a posielať svojim kamarátom a známym.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Poslanci v tajnom hlasovaní rozhodujú o Dankovom osude

Most sa na hlasovaní o Dankovi nezúčastní, Smer útočil na opozíciu.

Stĺpček Beaty Balogovej

Aj kvôli Dankovi sa titul nosí ako nevkusná kravata

Dankova investícia do vzdelania devalvuje akadémiu.

DOMOV

Lajčák označil požiadavku Danka nejsť do Marrakéšu za nezmysel

V Marrakéši sa pakt OSN o migrácii príjme.


Už ste čítali?