Rodičia za učiteľov

Autor: Kamil Kandalaft | 22.1.2013 o 10:11 | Karma článku: 11,08 | Prečítané:  2047x

Štrajk učiteliek (a učiteľov) sa ma týka trojnásobne. Som učiteľ, študent a už aj rodič. Študentom o pol roka už (dúfam) nebudem. Ako učiteľ si budem pri najhoršom vedieť privyrábať inými aktivitami po vyučovaní (samozrejme na úkor pripravovania kreatívnejších hodín pre žiakov). Najviac ma však trápi situácia v školstve ako rodiča. O päť rokov bude zo syna prváčik. Veľmi by som si prial, aby sa dovtedy úroveň školstva výrazne zlepšila. Už dnes viem, že päť rokov je na zásadné zmeny málo. No desať rokov je realistické číslo. Musia však prebiehať výrazne odlišne než posledných premrhaných dvadsať. A o to sa musíme postarať aj my rodičia.

Doposiaľ veľká väčšina rodičov štrajk učiteľov podporovala. Rodičia zo Spojenej školy Novohradská si spojitosť protestov učiteľov s kvalitou vzdelania svojich ratolestí jasne uvedomujú, keď v otvorenom liste premiérovi a ministrom píšu, že žalostná situácia v školstve:


"...ohrozuje ďalšie vzdelávanie našich
detí
a teda ich budúcnosť a budúcnosť celej spoločnosti.
Preto vás žiadame, aby ste sa zasadili za efektívnejšie a
spravodlivejšie prerozdeľovanie finančných prostriedkov od daňových
poplatníkov, teda aj nás, a touto cestou, nie cestou ďalšieho
zadlžovania, zabezpečili navýšenie objemu financií v prospech rezortu
školstva
vrátane zlepšenia ohodnotenia jeho zamestnancov."


Ich list podporilo vyše 500 ľudí.


Učiteľky verejne podporili aj rodičia žiakov zo ZŠ Dubová:


"V mene rodičov žiakov našej školy, chceme aj takýmto spôsobom vyjadriť podporu oprávneným požiadavkám učiteľov a nepedagogických pracovníkov. Situácia v školstve je už dlhé roky veľmi neuspokojivá. Preto vás žiadame, aby ste sa zasadili za efektívnejšie a spravodlivejšie prerozdeľovanie finančných prostriedkov od daňových poplatníkov, teda aj nás a pristúpili k serióznemu a zodpovednému riešeniu situácii v školstve, ktoré by sa mala začať dôstojným zvýšením finančného ohodnotenia učiteľov a pokračovať v skutočnej premene školstva."


Rodičia žiakov z Gymnázia Hubeného dokonca píšu:

"Podporujeme i prípadné protestné aktivity gymnázia na Hubeného ulici v
Bratislave v ďalšom období i za cenu dočasného zníženia rodičovského
komfortu
a v nevyhnutnej miere i výpadok vzdelávacích aktivít."


Na mnohých školách rodičia vyjadrujú učiteľkám podporu osobne v súkromných rozhovoroch. Chápu, že štrajkom učitelia nerobia z detí rukojemníkov, ako to tvrdí vláda. Naopak, vedia, že štrajkom učitelia bojujú aj za žiakov a študentov. Je to vláda, ktorá robí z našich detí rukojemníkov čoraz nekvalitnejšieho školstva a svojej neschopnosti a neochoty dať ich vzdelaniu patričnú dôležitosť.

Naše deti si zaslúžia bohato a moderne vybavené školy, profesionálne zdatných a dobre zaplatených učiteľov, vzdelanie, ktoré ich priraví na život profesijne, morálne a osobnostne. Ony samy si to však presadiť nevedia. My sme tu na to, aby sme ich zastúpili, aby sme ich záujmy obhajovali a aby sme sa za ne bili. Štrajky a protesty učitelov sú bojom za naše deti.

Ak chcem, aby aspoň o desať rokov, keď bude syn nastupovať do piateho ročníka základnej školy, navstevoval citelne inú, lepšiu, školu, než je ňou dnes - a to chcem - musím ako rodič spolu s učiteľmi (u mňa je to dva v jednom) tlačiť na politikov, aby urobili zo školstva najvyššiu prioritu. Ak to pre vaše deti chcete aj vy, pridajte sa. Vyjadrite vašu podporu požiadavkám učiteľov. Urobte to verejne, posielajte maily, píšte články podpisujte petície, robte demonštrácie... Tlačte spolu s učiteľkami na vládu, aby dala vaše deti na prvé miesto.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?