Kto je viac? Slovák, Maďar, Žid, alebo...?

Autor: Kamil Kandalaft | 6.3.2006 o 9:41 | (upravené 25.2.2015 o 20:50) Karma článku: 13,24 | Prečítané:  5455x

Deti narodené v národnostne zmiešaných manželstvách mávajú problém so svojou národnou identitou. Nevedia čie sú. Nevedia čo sú. Nevedia kam patria.

Môj otec je Arab. Nie hocaký, ale Palestínčan. Pochádza z Izraela, kde sú Palestínčania menšinou, obklopenou Židmi. Väčšina Arabov sú moslimova, ale existuje aj kresťanská menšina. Otec pochádza z nej. Mama je Slovenka. Pochádza z južného Slovenska, z maďarskej dediny. Jej mama (teda moja Mamuška) je Maďarka a otec (môj Stariocko) bol Slovák. Žili na maďarskej dedine. Ja som sa narodil na Slovensku, na juhu, v Nových zámkoch. Ešte som nemal ani jeden rok, keď sme celá rodina odišli do Izraela.

Detstvo som prežil Tam. Žili sme v zmiešanom arabsko-židovskom meste. Rodinne sme sa stýkali s arabskou rodinou. Školské aktivity som absolvoval v rámci arabskej komunity. Bývali sme však v židovskej štvrti. Hrával som na ulici futbal so židovskými aj arabskými kamarátmi; na Slovensku potom aj s maďarskými. Televíziu som pozeral izraelskú–hebrejskú. Na záujmové krúžky som chodil väčšinou so židmi. Niekedy som sa s kamarátom moslimom zúčastňoval na slávení židovských sviatkov – páliť vatry na sviatok Lag ba omer je úžasná zábava. Doma sme sa rozprávali slovensky aj arabsky (boli pokusy aj o hebrejčinu). Jeden čas som tužil nosiť na hlave jarmulku a spieval som si izraelskú hymnu. Inokedy som si zase spieval palestínske národné pesničky. Potom som bol za „sámostatne Slóvensko...sámostatne Slóvensko...sámostatne Slóvenskoooo...“.

Mal by som mať v tom riadny chaos. Čo som? Slovák? Arab? Maďar? Izraelčan? Palestínčan?

Odpoveď je jednoduchá.

Som Človek. Kto je viac?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kde Rómovia nie sú súčasťou problému, ale jeho riešenia

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

Autorská strana Jakuba Fila

Je to akoby sme si v garáži pustili motor a ešte aj pridávame plyn

O klíme si kladieme falošné otázky.


Už ste čítali?