Mier alebo zrážka civilizácii

Autor: Kamil Kandalaft | 16.1.2007 o 16:25 | Karma článku: 6,10 | Prečítané:  2936x

Som človek miernej nátury. Som rád, keď ľudia spolu dobre vychádzajú, a prípadné spory riešia férovo a konštruktívne. Nemám rád, keď sa konflikty riešia silou, keď ľudia prechovávajú k sebe odpor. Platí to aj na vzťahy medzi národmi, náboženstvami, a inými komunitami.

Viem, že množstvo vojen vzniklo z neškodnej nenávisti, ktorú novinári a iní vplyvní ľudia rozdúchavali, až vyústila v krvavé jatky. Preto ma mrzí, keď som svedkom toho ako nám média pravidelne prinášajú predpovede expertov, ktorí stupňujú napätie medzi moslimským a kresťanským svetom, a využívajú každý incident, aby nás presvedčili, často manipuláciou a zavádzaním, o nevyhnutnosti veľkého stretu medzi civilizáciami.

Existuje mnoho ľudí, ktorí si nie len prajú žiť v miery so svojimi „nepriateľmi", ale dokonca premeniť ich na svojich priateľov. Veria v spolunažívanie ľudí rôznych etník, náboženstiev a rás. Mnohí z nich žijú spôsobom, ktorý dokazuje uskutočniteľnosť tejto myšlienky a robia aktivity na podporu porozumenia medzi znepriatelenými komunitami.

Rozhodol som sa uviesť tu prehliadane pozitívne príklady a toľko potrebné hlasy hovoriace o nádeji, priateľstve a nadšení. V tomto článku prinášam zlomok z obrovského množstva ľudí a organizácii oddaných myšlienke zachovania a prehlbovania mieru, priateľstva rôznorodých komunít, búrajúcich stereotypné predsudky, a venujúcich sa projektom zbližovania znepriatelených skupín. Ľudí, ktorí vďaka svojej šikovnosti a viere v ľudské dobro ukazujú, že priateľské spolunažívanie odlišných kultúr je možné a je fajn.

Parents Circle - Kruh rodičov
Fórum vyše 500 židovských a palestínskych rodín, ktorým zomrel čleň rodiny následkom konfliktu a ktoré podporujú mier, zmierenie a toleranciu. Málokto trpí vojnou tak ako ľudia, ktorým konflikt zobral milovaného. Málokto má väčší dôvoď nenávidieť nepriateľa. Ak oni dokážu napriek tomu veriť v mier a priateliť sa s "nepriateľskými" rodinami potom to dokážeme všetci.


Peacefull Tomorrows - Mierové zajtrajšky (Rodiny 9/11)
Organizácia založená rodinami tých čo zahynuli v teroristických útokoch na New York a Pentagon. Svoj zármutok premieňajú na mierové aktivity. Nesúhlasia s vojnou, terorizmom, a presadzujú nenásilné spôsoby na dosiahnutie bezpečnosti, spravodlivosti, a mieru.

V tejto viedeoukážke otec Michael Lapsley (prišiel o obe ruky počas kampani proti apartheidu v JAR) okrem iného hovorí: Stále viac si uvedomujem, že všetky tri abrahámovské náboženstvá sú zneužívané pre násilné ciele. Pamätám si imáma, ktorý povedal, že pristupujeme k našim svätým knihám s istým postojom. Takže, keď ideme hľadať vojnu nájdeme v nich vojnu, keď ideme hľadať nenávisť a dominanciu, nájdeme ju. Ale mali by sme vyzdvihnúť (...) vo všetkých náboženstvách (...) to čo prináša mier, porozumenie, úctu k odlišným tradíciám a kultúram.


Neve Shalom - Wahat Al-Salam - Oasis of Peace - Oáza mieru
Dedina spoločne založená židmi a palestínskymi arabmi Izraela, venujúca sa výchove k mieru, rovnosti a porozumeniu medzi týmito dvomi národmi. Ponúka množstvo projektov tohto zameranie. Medzi iným, bilinguálny školský a predškolský  vzdelávací systém, v ktorom sú rovnomerne zastúpené židovské aj arabské deti z dvadsiatich lokalít v okolí 30 km od Neve Shalom. Všetky deti sú vyučované v arabskom a hebrejskom jazyku. Dedina ponúka možnosť dobrovoľníckej prace, a aktivity pre návštevníkov.


Givat Haviva

Vzdelávací inštitút založený federáciou kibucov, ktorého cieľom je výchova k mieru, rovnosti, demokracii, socialnej solidarite a porozumeniu medzi izraelskými komunitami. Usporadúva semináre, workshopy, konferencie, vzdelávacie programy pre dospelých a deti.  ŽIdovsko-arabské centrum pre mier v Givat Havive je jedným z najstaršich vzdelávacích centier podobného typu v Izraely. Program Face-to-Face sprostredkúva stretnutia židovských a arabských stredoškolákov, ktorých cieľom je spoznať kultúru druhého národa a zbaviť sa strachu. Na stránke sa nachádza aj videoukážka o inštitúte a jeho aktivitách. Organizácia prevádzkuje radiostanicu All for Peace (vsetci za mier), ktorú práve počúvam. Inštitút je pomenovaný po slovenskej Židovke Havive (Emme) Reik, ktorá bojovala v SNP.


Shemesh

Mimovládna organizácia zameraná na budovanie dôvery, rešpektu a spolunažívania medzi Židmi a Arabmi v Galilei (sever Izraela). Ponuka tieto  programy: Letný detský tábor Dobrí susedia; Tréning mladých vedúcich; bilinguálna Židovsko-arabská škola v Misgave;  Stretnutia židovských a arabských žien.


Jerusalem Peacemakers - Jeruzalemskí mierotvorci

Je skôr voľným zoskupením rôznorodých ľudí, ktorí pracujú pre porozumenie medzi etnikami a náboženstvami v Izraely a Palestíne. Sú medzi nimi náboženskí predstavitelia moslimov, židov, kresťanov ale aj bežní ľudia.


Muslim Peace Fellowship - Moslimské mierové spoločenstvo
Združenie moslimov presadzujúcich mier a spravodlivosť, pre ktorých je jadrom islamu láskavosť a súcit. Medzi ich cieľmi je podpora väčšej angažovanosti moslimov pre mier a hlbšie porozumenie posolstva islamu o miery a nenásilí. Na titulnej stránke majú nápis: Akýkoľvek akt násilia, ktorý sa v tejto chvíli deje - odmietame ho.


Jews for Justice for Palestine - Židia za spravodlivosť pre Palestínu

Je združenie britských židov angažujúcich sa za vzájomné uznanie Izraela a Palestíny a ukončenie izraelskej okupácie palestínskych území. Podporuje vytvorenie palestínskeho štátu na Západnom brehu Jordánu, v Gaze a Východnom Jeruzaleme a uznáva hranice štátu Izrael spred roku 1967. Na stránke majú citát Rabbiho Jeffreya Newmana: Bez spravodlivosti pre Palestínčanov, niet nádeje pre Izrael.


Peace Now - Mier teraz
Najväčšia a najstaršia mierová organizácia v Izraely. Vznikla roku 1978, keď 348 vojakov a vojenských hodnostárov poslalo Izraelskému premiérový otvorený list vyzývajúci ho k uzavretiu mieru s Egyptom. Výzva sa stretla s veľkým ohlasom v Izraelskej spoločnosti a na jej podporu prišli desiatky tisíc podpisov. Podporuje ideu bezpečných hraniíc pre Izrael a pre jeho arabských susedov, vrátané vytvorenia Palestíny na územiach okupovaných Izraelom roku 1967. Roku 1982 zorganizovala najväčšiu demonštráciu v dejinách Izraela (400 000 účastníkov) za vytvorenie vyšetrovacej komisie pre masakre Palestínčanov v Sabre a Šatile. Peace Now organizuje petície, výskumy, vzdelávacie aktivity, diskusné skupiny, pouličné aktivity a demonštrácie. Dôležitou súčasťou ich činnosti je monitorovanie aktivít nelegálnych židovských osád na palestínskom území.


Palestinians for Peace Now - Salam Al-An

Mierová organizácia amerických Palestínčanov s podobnými zásadami ako Peace Now: Uznanie dvoch štátov - Izrael a Palestína - v hraniciach spred roku 1967. Odmieta všetky akty násilia a žiada Palestínčanov, aby vystupovali v prvom rade proti násiliu páchaného Palestínčanmi. Založené americko-palestínskym novinárom a stand-up komikom Rayom Hananiom.


Women in Black - Ženy v čiernom
Združenie žien zasadzujúcich sa za ukončenie vojen. Vzniklo roku 1988, krátko po prepuknutí prvej palestínskej Intifady. Malá skupina izraelských žien sa rozhodla každý týždeň na rovnakom mieste (rušná križovatka) v rovnaký deň a hodinu protestovať oblečené v čiernych šatách a s transparentom "ukončite okupáciu". Správa o tomto proteste sa rýchlo rozšírila a v priebehu niekoľkých mesiacov ich príklad nasledovali desiatky podobných skupín. Hnutie Ženy v čiernom sa spontánne rozšírilo aj do iných krajín ako sú napríklad Srbsko, Taliansko, Nemecko. Tu môžete vidieť pár fotiek z akcii tohto hnutia. Ženy v čiernom je jednou z organizácii združených vo veľkej Koalícii žien za mier (Coalition of Women for Peace). 


One voice movement - Hnutie Jeden hlas
 
Cieľom hnutia je podporiť hlas tichej väčšiny, ktorá si želá žiť v miery. Názov organizácie odzrkadľuje myšlienku, že väčšina izraelského aj palestínskeho obyvateľstva sa vyslovuje jedným hlasom za mierové urovnanie konfliktu. Ich program Public Negotiations Process učí ľudí vyjednávaniu a nenásilným formám urovnania konfliktov. Leaderchip Program poskytuje stovkám mladých Izraelčanov a Palestínčanov tréning komunitných a organizačných zručností; s cieľom aby sa stali hnacím prvkom mierovo založenej väčšiny na oboch stranách. 


Podobných organizácii je ešte veľmi veľa, ale už aj tento skromný zoznam môže byť pre niekoho priliš vyčerpávajúci, tak ho tu ukončím. A nechám na vás, aký názor si na túto tému spravíte.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Opozícia chce Dankovi opäť vysloviť nedôveru

Za odvolanie hlasovalo 61 poslancov, proti bolo 26 a jeden sa zdržal.

Stĺpček Beaty Balogovej

Aj kvôli Dankovi sa titul nosí ako nevkusná kravata

Dankova investícia do vzdelania devalvuje akadémiu.

DOMOV

Lajčák označil požiadavku Danka nejsť do Marrakéšu za nezmysel

V Marrakéši sa pakt OSN o migrácii príjme.


Už ste čítali?