Vidieť človeka tam, kde iní vidia nepriateľa

Autor: Kamil Kandalaft | 8.2.2007 o 10:48 | Karma článku: 6,58 | Prečítané:  2002x

Blízky východ. Izrael. Palestína. V tieni krvavých incidentov sa odohrávajú veci omnoho jemnejšie, cennejšie, dôležitejšie. Palestínčania zachraňujú životy Židom a Židia zachraňujú životy Palestínčanom.

Larry Rich vo svojej knihe rozprava o tom, ako 25 rokov po prisťahovaní do Izraela zažil niečo nove. Roku 1997 bol hospitalizovaní kvôli zástave srdca v zdravotníckom centre Emek Israel. Keď sa prebudil, videl dvoch lekárov, Araba a Žida, ako sa radia o záchrane jeho života. Z tejto skúsenosti zostal taký užasnutý, že po skončení liečby začal s nemocnicou spolupracovať a napísal o nej knihu.

V tejto nemocnici pracujú židovskí aj arabskí lekári, a jej pacientmi sú Židia aj Arabi. „Zažil som tam Židov a Arabov, ktorí spolu plakali, smiali sa a držali sa za ruky, zatiaľ čo sa delili o kúsok života", píše Rich a pokračuje: „Bol som vojakom 17 rokov, bojoval som v dvoch vojnách, a iba teraz som pochopil, že existuje skrytá stránka tohto konfliktu. Je skrytá, pretože obyčajní ľudia, ktorí si podávajú ruky a objímajú sa, nie sú tak zaujímaví pre titulky, ako pomätená duša, ktorá sa odpáli uprostred davu nevinných ľudí."

Podobný projekt sa odohráva na Wolfson Medical Centre v Holone. Projekt Heart of the Matter, sponzorovaný EU, pomohol uskutočniť srdcové operácie vyše 100 palestínskym deťom. Popritom uskutočňuje stretnutia izraelských a palestínskych rodičov deti po srdcových operáciách.

Dvanásť ročný palestínsky chlapec z Janinu, Ahmad Ismail Chatib, bol pri hádzaní kameňov zastrelený izraelskými vojakmi, ktorí pokladali jeho hračkovú zbraň za ozajstnú. Jeho rodičia boli požiadaní izraelskými lekármi o súhlas pre transplantáciu chlapcových orgánov izraelským občanom. Súhlasili. A tak jeho orgány pomohli zachrániť život piatim Izraelčanom.

Tridsaťšesť ročný Yigal Cohen, potreboval súrne vhodného darcu srdca. Nakoniec sa našiel. Tridsaťdva ročný Mazen Djulani, palestínsky lekárnik, manžel a otec. Mazenov otec, Lutfi súhlasil s darovaním organov jeho syna a tak pomohol zachrániť životy štyrom Izraelčanom a jednému Palestínčanovi. Viac sa  môžete dočítať v tomto článku.

Podobných príbehov je viac. Ľudia, ktorí vidia človeka, tam kde iní vidia nepriateľa. Keď zložíme ideologické okuliare, budeme mat aj my šancu uvidieť skutočných ľudí, a život v jeho mnohorakých podobách.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŽENA

Kúpete sa s deťmi a chodíte pred nimi nahí? Čo znamená nahota doma

Dokedy je v poriadku kúpať sa s deťmi?

EKONOMIKA

Pozrite si nové vozne, železnice sľubujú modernejšie cestovanie

Vozne nasadia na najvyťaženejšie linky.


Už ste čítali?