Vidieť človeka tam, kde iní vidia nepriateľa

Autor: Kamil Kandalaft | 8.2.2007 o 10:48 | Karma článku: 6,58 | Prečítané:  2014x

Blízky východ. Izrael. Palestína. V tieni krvavých incidentov sa odohrávajú veci omnoho jemnejšie, cennejšie, dôležitejšie. Palestínčania zachraňujú životy Židom a Židia zachraňujú životy Palestínčanom.

Larry Rich vo svojej knihe rozprava o tom, ako 25 rokov po prisťahovaní do Izraela zažil niečo nove. Roku 1997 bol hospitalizovaní kvôli zástave srdca v zdravotníckom centre Emek Israel. Keď sa prebudil, videl dvoch lekárov, Araba a Žida, ako sa radia o záchrane jeho života. Z tejto skúsenosti zostal taký užasnutý, že po skončení liečby začal s nemocnicou spolupracovať a napísal o nej knihu.

V tejto nemocnici pracujú židovskí aj arabskí lekári, a jej pacientmi sú Židia aj Arabi. „Zažil som tam Židov a Arabov, ktorí spolu plakali, smiali sa a držali sa za ruky, zatiaľ čo sa delili o kúsok života", píše Rich a pokračuje: „Bol som vojakom 17 rokov, bojoval som v dvoch vojnách, a iba teraz som pochopil, že existuje skrytá stránka tohto konfliktu. Je skrytá, pretože obyčajní ľudia, ktorí si podávajú ruky a objímajú sa, nie sú tak zaujímaví pre titulky, ako pomätená duša, ktorá sa odpáli uprostred davu nevinných ľudí."

Podobný projekt sa odohráva na Wolfson Medical Centre v Holone. Projekt Heart of the Matter, sponzorovaný EU, pomohol uskutočniť srdcové operácie vyše 100 palestínskym deťom. Popritom uskutočňuje stretnutia izraelských a palestínskych rodičov deti po srdcových operáciách.

Dvanásť ročný palestínsky chlapec z Janinu, Ahmad Ismail Chatib, bol pri hádzaní kameňov zastrelený izraelskými vojakmi, ktorí pokladali jeho hračkovú zbraň za ozajstnú. Jeho rodičia boli požiadaní izraelskými lekármi o súhlas pre transplantáciu chlapcových orgánov izraelským občanom. Súhlasili. A tak jeho orgány pomohli zachrániť život piatim Izraelčanom.

Tridsaťšesť ročný Yigal Cohen, potreboval súrne vhodného darcu srdca. Nakoniec sa našiel. Tridsaťdva ročný Mazen Djulani, palestínsky lekárnik, manžel a otec. Mazenov otec, Lutfi súhlasil s darovaním organov jeho syna a tak pomohol zachrániť životy štyrom Izraelčanom a jednému Palestínčanovi. Viac sa  môžete dočítať v tomto článku.

Podobných príbehov je viac. Ľudia, ktorí vidia človeka, tam kde iní vidia nepriateľa. Keď zložíme ideologické okuliare, budeme mat aj my šancu uvidieť skutočných ľudí, a život v jeho mnohorakých podobách.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Beaty Balogovej

Aj kvôli Dankovi sa titul nosí ako nevkusná kravata

Dankova investícia do vzdelania devalvuje akadémiu.

DOMOV

Lajčák označil požiadavku Danka nejsť do Marrakéšu za nezmysel

V Marrakéši sa pakt OSN o migrácii príjme.


Už ste čítali?